Rocky Leon

Rocky Leon


Salzburg, Austria


Artist’s social networks & other links:

OFFICIAL SITE_SYMBO_TRANSPARENT_002 FACEBOOK_SYMBOL_TEANSPARENT_002 TWITTER_BLACK_TRANSPARENT SOUNDCLOUD_SYMBOL_TRANSPARENT BANDCAMP_SYMBOL_TRANSPARENT_002 REVERBNATION_SYMBOL_TRANSPERENT iTUNES_SYMBOL_TRANSPARENT_002 MYSPACE_SYMBOL_TRANSPARENT_002 LAST_FM_SYMBOL_TRANSPARENT YOU TUBE_SYMBOL_TRANSPARENT_002 EMAIL_SYMBOL_TRANSPARENT

ROCKY LEON_001About Me: hey, my name is rocky. i was born in san francisco in 1985 to an austrian mother and a brazilian father. i spent my childhood moving back and forth between austria and california and ended up going to high school and college in austria.

music to me is about celebration. no moping! i enjoy music that expresses intense emotions, whether that be joy or rage. i wanna be moved. in general my music is there to remind me and the world that nothing is as big a deal as we make it seem. singing a happy little ditty about how much i hate everything is my way of not allowing myself to take myself all too seriously.

life is fascinating in all its highs and lows. everything strives towards balance. you can only experience as much joy as you can experience pain. if you’re suffering, consider yourself developing potential for future joy. if you’re happy, enjoy every moment as if it were your last. don’t get attached. everything is changing. always has been, always will.

shut up and dance! Continue reading →

MIGHTY SOUNS_LOGO_002Tenhle sluníčkový pohodář s kytarou, ukulele a sadou loopových mašinek je neustále na cestách. Všechno začalo v San Franciscu, kde se narodil rakouské mámě a brazilskému tátovi. Časté pendlování mezi USA a Evropou tak zřejmě způsobilo, že si kočovný život zvolil i jako preofesi. U nás je už lidem dobře známý, na Mighty Sounds vystoupil opakovaně a vždy byl velmi kladně přijat. Jeho hudba má kromě pozitivních vibrací také srdečný cíl. Rocky Leon se rozhodl, že ve svých textech nebude užívat zápory v negativním slova smyslu. Pro fanoušky ska, reggae a punku s jasným názorem na život hudba jak vyšitá.


NEWS_PAPERS_GRAPHIC_TRANSPARENT

VYNIKAJÍCÍ ROCKY LEON SE VRACÍ A S NÍM I POMYSLNÉ LÉTO

ROCKY LEON_007Když do Valmezu mířil poprvé Rocky Leon, nikdo netušil, jak skvěle si na první dobrou podmaní místní publikum. Majáles tehdy obohatil svým pohodovým setem plným energického mixu ska, reggae a punku. Jeho hudba má kromě pozitivních vibrací také srdečný cíl, neboť ve svých textech nepoužívá zápory v negativním slova smyslu. Se svou kytarou, ukulele a sadou loopových mašinek neustále obráží svět od San Francisca, kde se narodil, přes rodnou Brazílii svého otce až po Rakousko, kde vyrůstala jeho matka. A my se tak můžeme těšit na další skvělou dávku exotiky.

Rocky Leon zde ale nevystoupí sám, pódium bude sdílet se zlínskými kamarády z kapely Szkrat, která je místním milovníkům hudby také dobře známá. Po mnohaletém potácení se na hranicích žánrů se tato čtveřice ustálila na pomezi rap-rocku a pro mnohé kontroverzního nu-metalu. Ve své tvorbě se však rozhodně nebojí experimentovat a kombinovat široké spektrum stylů. Continue reading →

The Pepik Hipik Show Nr. 003


This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: